Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás

Liečivé byliny

Citrónová tráva - drť (100g) 

Vaša cena:
Bežná cena:3,40 €
Ušetríte - zľava:11.76% / 0,40 €
Dostupnosť:na sklade
Množstvo:
Citrónová tráva
Cymbopogon citratus, známejší pod českým trefným označením citrónová tráva, je vytrvalá tráva, pôvodom z teplých oblastí Cejlónu a južnej Indie. Môže dorásť až do výšky dvoch metrov a spoznáme ju podľa štíhlych svetle zelených listov a charakteristické citrusové vône. Rastlina má rada slnečné stanovište s dostatočne priepustnú piesčitou pôdou a dostatkom vody. Podmienkou úspešného rastu je dostatočné množstvo živín.

Zloženie: Používa sa list a to v čerstvej alebo sušenej forme. Z účinných látok obsahuje predovšetkým vonné silice: citral, nerol, limonén, linalool a geraniol.

Účinky: V starom Egypte bola tá to rastlina známa už pred 3 000 rokmi. Používa sa ako prísada do jedál. S jej pomocou ľahko dochutíte kari, mäso i zeleninové jedlá. Je jednou z prísad obľúbené polievky Tom Yum Kung. Chuťou sa výborne dopĺňa s cesnakom, chilli a koriandrom.

Citrónová tráva má ale tiež celý rad možných zdravotných účinkov: môže pomôcť v boji proti príznakom chrípky a nachladnutia, môže mať dokonca antipyretické a analgetické pôsobenie (obzvlášť môže byť účinná na bolesti hlavy a migrénu, bolesti brucha a žalúdka a artritídu).
Zvonka sa obklady používajú pre možnosť potlačenie plesňových infekcií kože.

Príprava: Do jedla môžete lemongrass používať všade tam, kde sa hodí citrón popr. limetka. Sušené listy je pred použitím potrebné krátko spariť. Na 4 porcie budete potrebovať približne dve lyžičky sušenej rastliny.

Možné efektívne účinky ale prináša hlavne konzumácia čaju: 1g rastliny prelejeme šálkou horúcej vody, necháme desať minút lúhovať, scedíme a vypijeme. Opakujeme 3x denne. Lemongrass je možné užívať dlhodobo.

Silice citrónovej trávy môžu mať pozitívny účinok aj pri vdychovaní - aromaterapiu. V dvoch litroch vody Zvarte zarovnanú lyžicu sušenej rastliny a všetko odneste do miestnosti, kde sa najčastejšie zdržujete. Príjemná vôňa pôsobí proti stresu a únave a dodáva dobrú náladu.

Táto bylina nenahrádza pestrú stravu, je určená ako doplnok stravy.
« späť