Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás

 

Šalvia lekárska - celé listy 

Cena:
Dostupnosť:na sklade
Množstvo:
Šalvia lekárska je známa už niekoľko tisíc rokov a má mnoho liečivých využitie, ktorých si vážili už dávni šamani. Skôr Šalvia slúžila na vyvolávanie duchov, bola súčasťou kadidlo a bola používaná aj v lekárstve. Arabskí lekári sa domnievali, že Šalvia lekárska dokáže predĺžiť život až do nesmrteľnosti.


Šalvia je vytrvalý, drevnatý poloker, rastúce v slnečných a teplých oblastiach Stredomoria, kde hlavnými oblasťami sú Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Balkánsky polostrov. Rastlina je vysoká 20 až 70 cm, patrí do čeľade hluchavkovitých a je silne aromatická. Má stopkaté listy, ktoré sú dlhé 2 až 8 cm. Kvety majú ružovo - fialovú farbu a plodom je tvrdka, ktorá sa nevyužíva. Dôležitou časťou rastliny je koreň a vňať.


V liečiteľstve je Šalvia brána ako antibakteriálne, antivirózní a dezinfekčné liek, ktorý pomáha pri nádche, kašli, chrípke alebo angíne. Pri týchto ochorení sa odporúča odvar zo šalvie ako kloktadlo, ktoré pomáha pri bolestiach v krku. Šalvia má tiež upokojujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu, pomáha pri strese, nervovej úzkosti a vypätí. Napomáha pri tráviacich ťažkostiach, ako je pocit plynatosti. Táto bylinka sa nie len na vnútorné použitie. Jej dezinfekčné účinky sa dajú využiť pri kožných poraneniach alebo bodnutí hmyzom. Vhodná je aj pri liečení akné a pre dojčiace ženy, ktoré chcú zastaviť laktáciu. Šalvia zastavuje hnačky a nočné potenie, pretože vysušuje telo. Ďalej má Šalvia adstringenní účinok, čo znamená, že je schopná vyliečiť afty, zápaly dutín a pri paradentóze.


Zloženie: Obsahuje flavonoidy, kyselinu rozmarínovú, triterpény, diterpény, silice (1,5 až 2,5%), vitamín B a látky podobné estrogénu.


Používanie: Na vnútornej požití sa odporúča 1 až 2 čajové lyžičky zaliať vriacou vodou a nechať odstáť, najlepšie desať minút. Aby sa dostavil správny efekt, mal by sa odvar vypiť 3x denne. Kloktadlo na bolesť v krku sa používajú 4 lyžičky a kloktáme zase 3x denne. Ak chceme Šalvia využiť ako korenie stačí použiť iba štipka do jedla.

« späť