Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás

Stimulanty

Kozlík lékářský - drť (50g) 

Vaša cena:
Bežná cena:3,00 €
Ušetríte - zľava:10% / 0,30 €
Dostupnosť:na sklade
Množstvo:
Kozlík lékářský

Kozlík lekársky (Valerian officinalis) je v ľudovom liečiteľstve známy ako mačacie koreň alebo baldrián. Užíva sa už od stredoveku, kde bola viackrát upravovaná a používaná v liečiteľstve. Je to vôbec prvý hemoepaticky užívaná rastlina. Je to liečivá bylinka z čeľade kozlíkovitých a jeho výška sa pohybuje medzi 50 až 150 cm. Kvety sú biele alebo červené a plodom je nažka. Kozlík sa voľne vyskytuje vo vlhkých lesoch, ako v lestnatých, tak v ihličnatých. Na rôznych rúbaniskách, čistinách, lúkach, v rašenilištích alebo priekopách. Táto bylina je rozšírená na celej severnej pologuli.

V stredoveku sa bylina používala na horúčku a bola považovaná za všetko liek proti všetkým chorobám. Pomáhala aj pri hadím uštipnutia. Kozlík sa najčastejšie požíva pri rôznych neurózach, nervovom vyčerpaní alebo pri problémoch s trávením. Odporúča sa pri menštruačných bolestiach, pretože tíši kŕče a bolesti. Ďalej sa užíva pri nervozite, slabosti nôh, nadúvanie alebo pri pocitoch strachu (napríklad pred skúškou). Pri užívaní valeriány lekárskej nevzniká žiadna závislosť.

Dávkovanie: Najčastejšie sa pripravuje odvar - 1 čajová lyžička a zaliať vriacou vodou. Pri menších dávkach pôsobí bylina povzbudivo, ale pri väčších dávkach sa dostavuje opak

 

« späť