Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás

Relaxanty

Šanta kočičí - drvina (50g) 

Vaša cena:
Bežná cena:3,00 €
Ušetríte - zľava:33.33% / 1,00 €
Dostupnosť:na sklade
Množstvo:
Šanta kočičí

Nepeta cataria, slovenský názov je Kocúrník obyčajný je používaný bylinka v liečiteľstve, ale aj v chovateľstvo mačiek. Nepeta je pôvodom z Európy a jej rodové meno je pravdepodobne odvodené od talianskeho mesta Nepete, kde sa predtým Kocúrník veľa pestoval. Druhové meno cataria súvisí s mačkami.

Nepeta je trvalka vysoká asi 60 cm, ktorá rastie v trsoch. Listy srdcového tvaru a kvety majú bielu alebo slabo ružovú farbu. Pôvodne vyrastala na juhu Európy odkiaľ sa rozšírila do strednej Ázie, na juhozápadnej Sibír, do Číny a Ďaleký východ. Najčastejšie vyrastá pozdĺž ciest au brehov potokov. Nepeta sa využíva už dlhé stáročia ako liek aj ako dochucovadlo. Predtým sa tiež Nepeta fajčila, pretože obsahuje veľmi malé množstvo halucinogénnych látok. Odvar z Nepeta užívali ženy na plodnosť. Nepeta sa tiež používa pri liečbe nachladnutia a horúčky, môže pomôcť pri bolestiach hlavy z nervov alebo pri problémoch s trávením.

Nepeta však blahodárne pôsobí aj na naše domází miláčikov - mačky, pretože reagujú na jej arómu. Ak sa dostanú k Nepetě sú ako omámené a nie nadarmo sa jej prezýva Mačacie kokaín. Mačky si do nej ľahnú, váľajú sa v nej, trhajú ju, kousají listy a nakoniec sa skulo do klbka. Je zaujimavé, že mačky aj kocúry na ňu reagovali rovnako, ale mačiatka mladší ôsmich týždňov na ňu nereagovali vôbec, dokonca prejavovali odpor.Je dôležité poznamenať, že Kocúrník, je pre mačky úplne neškodný a nevyvoláva žiadnu závislosť.

Dávkovanie: Na prípravu čaju z Nepeta sa tradične užíva 20 gramov, ktoré zalejú 1 litrom vody. Nakrátko sa povarí a potom nechá 15 minút vylúhovať. Podľa chuti je možné osladiť treba cukrom.
Môže sa piť 3x denne

Nepeta ponúkame ako drvené listy alebo v prášku!

« späť