Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás

Energie na celý den

Guarana (Paullinia cupana, Paulonie opojná) je jedna z najžiadanejších a najúčinnejších stimulantov. V Amazónii bola Guarana používaná tamojšími indiáni pre svoje povzbudzujúce účinky a na tlmenie bolesti. Ešte pred tým ako Krištof Kolumbus objavil Ameriku, pestovali domorodci Guaranu na plantážach a vedci sa domnievajú, že voľne rastúce liany sú zvyšky po pestovania. V roku 1669 bola Guarana prvýkrát objavená a o 31 rokov neskôr bola prvýkrát skúmaná.

Guarana sa pestuje predovšetkým v Južnej Amerike, ktorá je aj jej pôvodným domovom. Najrozšírenejšie pestovanie je v Brazílii, Venezuele a Uruguaji. Gurana je popínavá drevnatá liana s drobnými bielymi alebo žltými kvetmi. Plodom je jasne červená tobolka. Zberá sa semená, ktoré ešte nespadla na zem. Guarana dorastá do výšky až 12 metrov.

Guarana má výrazné stimulačné účinky vďaka vysokému obsahu guaraninu (analog kofeínu). Obsahuje veľké množstvo trieslovín katechinového typu (10%), ďalej theobromín, teofylín, adenín, červené farbivo a stopy ďalších purínových derivátov, saponíny, živicu, dextrín, vitamíny C, PP, B1, B2, vápnik, železo, škrob, tuk, bielkoviny a ďalšie biologicky aktívne látky. Kofeín je v guarane viazaný na triesloviny a ďalšie látky, takže jeho účinky sú pre ľudský organizmus priaznivejšie než u kofeínu obsiahnutého v káve. Stimulačné účinky guaraninu nastupujú pomalšie a vydrží oveľa dlhšie. Látka nespôsobuje, ako tomu u niektorých ľudí býva, prekyslenie žalúdka či búšenie srdca.

Bolo napríklad zistené, že určitá zmes guarany a ďalších prímesí pôsobí ako účinný elixír na chudnutie. Navodzuje pocit sýtosti a pri diétach potláča chuť do jedla, tým pomáha znižovať nadváhu. Ďalej urýchľuje vnímanie, oddiali potrebu spánku, pomáha pri zvládaní záťažových situácií (študenti pred skúškami alebo vodiči na dlhých cestách), odbúrava príznaky kocoviny, potláča chuť do jedla a zvyšuje peristaltiku čriev.

Brazílski Indiáni pripravujú sparením prášku z guarany vriacou vodou alebo mliekom nápoj. Údajne je tak výdatný, že jedna šálka vystačí na celý deň, bez toho, aby čokoľvek iného konzumovali. Guarana sa môže v podobe tyčiniek žuť, pridávať do ovocných alebo do alkoholických nápojov

Zloženie: V Guarana je obsiahnutá živice, stimulanty teobromín a teofylín a ďalšie alkaloidy, ako je kofeín

Nabízíme Vám : Guarana - prášok , Guarana 10x extrakt , Guarana 22x extrakt.

Dávkovanie - Je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie.
guarany prášok je dávka - 5g
guarany 10x - extrakt - 0.8g
guarana 22x - extrakt - 0.4g


VAROVANIE: Guaranu by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy, deti a pri veľkých dávkach je možné predávkovanie!