Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás
Ženšen pravý
 
Ženšen pravý (Panax ginseng) sa nachádza predovšetkým na severnej pologuli, hlavne v Číne, Tibete, Mongolsku a Kórei. Za tradične najdrahší sú považované odrody z Kórey a Mandžuska. Majetní Číňania sú ochotní zaplatiť až 200 000 amerických dolárov za vitalitu, ktorú zvyšujú vlastnosti prvotriedneho koreňa ženšenu.

Takéto vysoko cenené korene možno nájsť divoko rastúce v hornatých oblastiach Kórey av severovýchodnej Číne, v horách Changbai (čítaj Čchang-paj) a Xiaoxinganling (Siao-sin-kan-ling), kde rastú na strmých svahoch vo výškach medzi 500 1 100 metrov nad morom.
Ženšen rastúce divoko v starých lesoch s hlboko hlinitú pôdou a vlhkým vzduchom má ďaleko väčšiu silu ako ženšen pestovaný komerčne v neprirodzenom prostredí. To je jasným dôkazom toho, že vlastnosti rastliny sú úzko späté s jej prirodzeným prostredím.
Podľa taoistickej filozofie sa ženšenu pripisuje mierne chladná povaha, pretože rastie v chladných a tienistých horách. Hovorí sa, že má viac jinu, ale aj máličko jangu, pretože rastie na svahoch hôr, ktoré sú považované za jangovej.

Liečivé účinky
Čo sa týka piatich prvkov, spomínaných v čínskej medicíne, je ženšen považovaný za súčasť prvku krajiny, pretože jeho prirodzené prostredie sa nachádza v horách.
Ženšen má mierne sladkastú chuť. Každý z piatich prvkov sa vzťahuje k telesným orgánom. K prvku krajiny patrí slezina a žalúdok, a preto môže sladkosť ženšenu posilniť jang sleziny a žalúdka, vysielajúce energiu do celého tela. Podľa čínskeho bylinkárstva môže sladká chuť zvlažiť, vyladiť a zlepšiť životnú energiu.
Ženšen je vskutku čínskymi lekármi zo všetkých bylín cenený najviac a jeho použitie sa datuje minimálne 5 000 rokov do minulosti. Pripisuje sa mu rad liečivých účinkov a mnoho západných vedcov sa čuduje, ako môže jedna bylina mať tak rozsiahle terapeutické použitie. Odpoveď na to je relatívne jednoduchá, keď pochopíme, čo tradičné čínski lekári vedeli veľmi dobre - že primárnym účinkom ženšenu v tele je náprava funkciou hypofýzy (hypofýzy).
Koreň je rozvetvený a svojim tvarom ľahko pripomína ľudské telo. Má široké listy a drobné zelenobiele kvetmi. Plodom je červená kôstkovica. Z Ženšenu sa využíva koreň, ktorý blahodárne pôsobí na celý organizmus. Napomáha pri strese, zlepšuje sústredenie a pamäť a regeneruje svalstvo. Tlmí odumieranie buniek, môže pomôcť znížiť krvný tlak, pomáha pri cievnych problémoch ako sú kŕčové žily, tíši alergie a zápaly. Pomáha chrániť pred vírusovými ochoreniami. Po radiácii sa odporúča práve Ženšen. Je aj jednou z rastlín, ktorú využívajú športovci, preto sa radí medzi prírodné dopingu.

Číňania majú pre použitie ženšenu tradičné jednoduchú metódu. Majú vo zvyku nosiť vo vrecku po celý život kus sušeného koreňa, a keď potrebujú energiu, či už kvôli chorobe, únave alebo pre obnovenie chuti do života, ženšen vytiahnu a malý kúsok požvýkají alebo z neho uvarí niekoľko kanvičiek čaju, kým nie je vitalita obnovená. Koreň potom zas v vrecku zostáva až do príchodu ďalšej krízy. A v tom spočíva najužitočnejšie vlastnosť ženšenu - ako krátkodobý posilňovač energie.
 
Ľudia zo Západu, ktorí by chceli využiť vlastností koreňa, by ho mali užívať rovnakým spôsobom. Tí z nás, ktorí majú hypofýzu zdravú, ktorí prebehnú dňom s energiou a entuziazmom a ktorí nemajú nadváhu, ženšen nepotrebujú. Osobám s nadváhou, ktoré sa pohybujú trochu pomalšie, môže občasný šálka ženšenového čaju pomôcť.
Skúste malú dávku, a ak získate nový pohľad na život a viac energie, možno pochopíte, prečo Číňania nazývajú ženšen "divom sveta."
 
Dávkovanie: 2 - 5 gramov sa rozpustí v 250 ml vody
 
VAROVANIE: Panax sa nesmie užívať spoločne s kofeínom a alkoholom, nemali by ho užívať tehotné ženy, dojčiace ženy, deti a ľudia trpiaci schizofréniou! Panax sa nesmie užívať pred spaním!
 
Ženšen si mužete zakoupit zde
 
 
 
Ženšen pravý - rostlina
Ženšen pravý - kořen
Ženšen pravý - rostlina