Arcanum - Liečivé bylinky pre Vás

 Se sceletiem do pohody

Sceletium tortuosm (Kosmatec) je tiež známy pod názvami ako je Kanne alebo Channa. Sceletium je dvojročná poliehavá rastlina, ktorá vyrastá v južnej Afrike, v Stredozemí blízko pobrežia. Objavitelia tejto rastliny bol africký kmeň Hotentoti, ktorí túto bylinu tradične žuvali na lovoch, pretože zaháňala hlad a smäd a oni vydržali na love aj niekoľko dní.

Kosmatec je poliehavá rastlina, vysoká asi 20 - 80 cm. Listy červenkasté a kvety sú široké 2 - 3 cm. Sceletium sa tradične používa na zdvihnutie nálady a tým znižuje pocity úzkosti, štras a
napätia
. Po požití rastliny sa mnoho ľudí stáva komunikatívnymi, bezprostrednými a priateľskými. Dlhšie sa môže zlepšiť sústredenosť a zbavuje agresivity. Sceletium sa tiež využívalo ako podporná látka v boji proti alkoholu. V južnej Afrike túto rastlinu šňupají v dávke od 0,1 do 0,2 gramu alebo ji fajčili z fajok.

Pěstování: Sceletium je nejlepší zasazovat na jaro a sklizeň počátkem října.
Sceletiu se také řiká Kanna, Channa nebo Kougoed v překladu to znamená - známá žvýkačka.

Profesor botaniky v Johannesburgu Ben-Erik Van Wyk skúmal kosmatec az jeho záverov vychádza, že Kosmatec nemá vplyv na ľudské zdravie a nevyvoláva závislosť. O túto rastlinu sa zaujímajú aj farmaceutické firmy, ktoré by jej začali predávať na liečebné účely.

VAROVANIE: Protože sceletium působí na nervový systém, nesmí se kombinovat s antidepresivy obsahující SSRI (seroxat, prozac) nebo jinými rostlinami MAOI Peganum harmala , Passiflora incarnata , Yohimbe , Canavalia Maritima

 

Sceletium tortuosm
Sceletium tortuosm